קצת מספרים

תוכנית הלימודים

סדר יום

יום הלימודים מתחיל באופן קבוע בפיצול בין קבוצת תפילה לקבוצת מפגש.

מעגל מפגש - מפגשי בוקר

מפגשי הבוקר בנויים באופן ספיראלי ומותאמים מבחינת התוכן והמתודה עבור כל כיתה. מפגשי הבוקר שמים דגש על שלושה מוקדים בזהות הילדים מקבוצת המפגש:  

זהות יהודית , ישראלית ואוניברסלית.

מעגל תפילה - תפילות בוקר

תפילות הבוקר בקשת שוהם נבנות באופן מותאם לכל קבוצת גיל או רב גילאית תוך נתינת מקום לתפילות אישיות, שירה משותפת של שירי תפילה מוכרים וחדשים, תפילת לחש ועוד. זמן התפילה אתגר חינוכי ליראת שמיים , אחריות אישית וקבוצתית.

שיעורים

בכל הכיתות לומדים:
 

שיעור פרשת שבוע
נלמד בכל שבוע עם שני מורי הכיתה. בכל פעם מאירים פן ערכי ורלבנטי לחיי הילדים מתוך הפרשה תוך היכרות עם תכניה ופסוקים נבחרים.

 

שיעורי תורה (2-3 שש)  ישנה פריסה לאורך השנים של חמישה חומשי תורה. שיעורי תורה נלמדים על פי קבוצות זהות באופן מקיף, מעמיק ויצירתי .
 

חג ומועד - לקראת כל חג ומועד לומדים כולם ביחד ולחוד את תכני החג בהיבט היהודי, התרבותי והאישי.

 

שיעורי הלכה ותושבע – קבוצת תפילה

מכיתה א' ועד כיתה ו' קבוצות התפילה לומדות הלכה עפ"י תוכנית מוסדרת הכוללת נושאים כמו: תפילה, ברכות, שבת ועוד. לקראת כל חג ומועד מתקיימת למידה של הלכות החג ומשמעותן.

 בכיתה ד' מתחילות קבוצות התפילה ללמוד משנה ברצף מתוך מסכתות נבחרות ובכיתה ה'-ו' עוסקים בהיכרות ולמידה של סוגיות מתוך הגמרא.

 

שיעורי תרבות יהודית, ישראלית – קבוצת מפגש

מכיתה א'-ו' קבוצות המפגש לומדות תרבות יהודית עפ"י תוכנית מותאמת לכל כיתה. הנושאים מחברים בין העולם היהודי מדינת ישראל ועולמו האישי של הילד . בין הנושאים: תפילה(מסוגים שונים), תולדות  המדינה וסמליה, בין אדם לחברו, קהילות יהודיות בעולם, מנהיגות ועוד.

אירועים

הווי הלימוד בקשת שוהם
 

מסיבת סידור ויום המשפחה

בכיתה א' חוגגים כל ילדי הכיתה את קבלת הסידור. לקראת המסיבה  לומדים התלמידים מהו סידור, קטעי תפילה מהסידור , שירי תפילה עתיקים וחדשים  ומכינים לקראת קבלת הסידור גם סידור אישי בו הם יוצרים חיבור אישי משלהם לסידור התפילה המסורתי.

 


פרקי אבות

בכיתה ג' לומדים כולם יחד משניות מתוך מסכת "פרקי אבות" . שיעור זה נלמד עם שני המורים ומהווה הזדמנות ללימוד בריבוי קולות. מסכת אבות היא אחד הבסיסים המשמעותיים ביותר ללימוד דרך ארץ ומוסר. עבור התלמידים זוהי היכרות בסיסית  וחשובה עם מבנה המשנה- מסכתות ופרקים, ודמויות התנאים.


 

לימוד בחברותא

בכיתה ד' לומדים כולם יחד משניות העוסקות במעגל השנה. חלק מהלמידה נעשה בחברותא כפי שלמדו חכמי המשנה . דרך המשניות הנבחרות נחשפים התלמידים לדילמות שהעסיקו את חכמי המשנה, הערכים והמסרים עליהם לעיתים הסכימו ולעיתים חלקו.

לקראת פסח התלמידים עוסקים בטקסטים מתוך הגדת פסח ויוצרים הגדה כיתתית ובתוכה קושיות, יצירות ופרשנויות של התלמידים בעקבות הטקסט המסורתי.

לומדים ויוצרים בעקבות מגילת אסתר

בכיתה ה' ילדי מעגל מפגש לומדים את מגילת אסתר, מגילת רות וספר יונה  . לקראת פורים כל ילדי הכיתה חוברים ללימוד מעמיק במגילת אסתר ויוצרים יחד מגילה מקורית שמציגה פרשנות ואמירה אישית על המגילה.

 

מסע אל הדרשה – לקראת בר/בת מצווה

בכיתה ו' מתקיים שיעור המוקדש לכתיבת דרשה של כל תלמיד ותלמידה בעקבות פרשת השבוע האישית שלו. תהליך הלימוד עובר בין תחנות שונות כמו חקר השם הפרטי, המשפחה , לימוד נושאי הפרשה והתמקדות סביב פסוק או נושא על פי בחירתו של התלמיד. לכל אחד מהתלמידים יש הזדמנות ללמוד פרשנויות שונות, לברר לבקר ולהשמיע קול אישי בעקבות הנושא.

 

התכנסויות ראש חודש לכל תלמידי מסלול קשת

בכל ראש חודש מתכנסים כל תלמידי המסלול לחגוג ביחד. כל ילדי המסלול שרים יחד את תפילת הלל ולאחר מכן הכיתה האחראית מציגה בדרך משלה אחד מנושאי החודש.

"הכרת הטוב" מנהג שהפך למסורת בקשת . בכל התכנסות ראש חודש נציגי הכיתות עולים ומשתפים את כולם בדבר טוב שכיתתם רוצה לציין או להודות עליו.

 

לימודים בחברותא – רב גילאי סביב נושא חודשי

השנה עורך צוות המורים לימודים בחברותא רב גילאי .
תלמידים בוגרים ותלמידים צעירים  נפגשים סביב דף לימוד עשיר ומגוון בנושא הקשור לאותו חודש .

בין הנושאים שנלמדו : מים , חג הסיגד, הקשת ומשמעויותיה הרבות , השפה העברית, כנסת ישראל ועוד.

הלימוד בחברותא מטפח את הקשר הרב גילאי ומעניק הזדמנות לעסוק בנושאים נוספים שאינם על הסדר הלימודי.